Skip to content
Sök

Föreningsgalan 2025 – en kväll att minnas!

Samtliga foton av Elisabeth Gustavsson.
Samtliga foton av Elisabeth Gustavsson.

Lördag den 11 oktober 2024 hölls Kalix andra föreningsgala genom tiderna. Under kvällen uppmärksammades och hyllades Kalix rika föreningsliv. Bland annat delades pris ut till de föreningar och eldsjälar som utmärkt sig särskilt under det gångna året.

Kvällen leddes av konferenciererna Jennie Öberg och Reine Sundqvist. Förutom prisceremonier upplevde galadeltagarna livemusik och en utsökt galamiddag, signerad Hotell Valhall.

Under kvällen delades priser ut i sex kategorier. Allmänheten nominerade pristagarna i kategorierna Årets förening, Årets ledare, Årets föreningsambassadör och Årets eldsjäl. Fritids- och kulturförvaltningen utsåg vinnarna av Folkhälsopriset och Hederspriset.
Under kvällen delades därtill årets Kulturstipendium samt Idrottsstipendium ut.

Föreningsgalans vinnare

Kalix HC utsågs till årets förening. Nominerade var även Team Kalix Innebandy och Vision Stora Lappträsk. Klicka för bild och motivering.

Kalix Hockey är den största ungdomsföreningen i Kalix och en stark drivkraft för idrott och gemenskap. Här finns plats för både tjejer och killar, och med en växande damverksamhet bidrar föreningen till jämställdhet inom hockeyn.

Genom ett starkt ideellt engagemang från ledare, föräldrar och volontärer får barn och ungdomar en trygg miljö där de kan växa både som idrottare och individer. Därför är Kalix HC nominerad till Årets förening.

 Anders Englund, ordförande i Kalix hockey, tar emot publikens Jubel.
Priset togs emot föreningens ordförande Anders Englund.

Priset som Årets Ledare delades ut till Jan Nyman från Ashihara Karate. Nominerade var även Sami Löf och Maria Andersson, båda Nyborgs SK. Klicka för bild och motivering.

Jan har i över 30 år burit Ashihara Karate i Kalix på sina axlar, och är en av landets högst graderade utövare. Han har representerat Sverige i VM och satt Kalix på kartan genom sina prestationer.

Den verksamhet han bedriver går helt i linje med Kalix kommuns jämställdhetsarbete – här är alla välkomna, oavsett kön, ålder eller fysiska förutsättningar. Som ledare ser Jan både detaljerna och helheten hos varje individ. Oavsett om du är nybörjare eller erfaren möter Jan upp med respekt, lyhördhet och en vilja att hjälpa dig att utvecklas utifrån dina förutsättningar. Jan Nyman är en värdig kandidat och nominerad till Årets ledare.

Konferencier Reine Sundqvist gratulerar årets ledare Jan Nyman Ashihsara Karate.
Konferencier Reine Sundqvist gratulerar årets ledare Jan Nyman Ashihsara Karate.

Priset som Årets Föreningsambassadör tilldelades Morjärvs Rock & Bluessällskap. Nominerade var även Kalix Motorklubb och Kalix Basket. Klicka för bild och motivering.

Morjärvs Rock & Bluessällskap har genom satsningen Flakasand Rock & Blues byggt upp ett starkt varumärke som nått ut i hela Sverige. Artister från hela världen har uppträtt här, på en av landets finaste spelplatser med Kalixälven som kuliss. Föreningen har under senare år även tagit steget ut på turné med Flakasand on Tour. Genom initiativet har både Morjärv och festivalen i Flakasand fått större uppmärksamhet och fler besökare. Genom stark samverkan med andra lokala aktörer och föryngring i styrelsen går föreningen en ljus framtid till mötes. Morjärvs Rock & Bluessällskap är en värdig kandidat och nominerad till Årets föreningsambassadör.

Ulf Sandström skakar hand med prisutdelaren Peter Karlssson.
En glad Ulf Sandström skakar hand med prisutdelaren Peter Karlssson.

Priset Årets Eldsjäl delades ut till Linda Erikshammar. Nominerade var även Jennie Öström-Sandberg och Kristina Nyström. Klicka för bild och motivering.

Linda sprider energi, värme och inspiration i allt hon gör! Genom sitt engagemang i basket, skidor och orientering har hon betytt oerhört mycket för barn och unga i Kalix.

Med omtanke och glädje bygger hon gemenskap, stärker värderingar och bidrar till god folkhälsa. Hon är en person som alltid lyfter andra – en eldsjäl som definitivt förtjänar att hyllas!

Linda Erikshammar tar emot priset som årets Eldsjäl.
Konferencier Jennie Öberg gratulerar Linda Erikshammar till priset som Årets Eldsjäl.

Det blev Kalix Kennelklubb som fick motta Folkhälsopriset under föreningsgalan. Nominerade var även RSMH Kalix Ljusglimten och Kalix PRO. Klicka för bild och motivering.

Kalix Kennelklubb arbetar aktivt för att stärka folkhälsan genom samspelet mellan människor och hundar. Genom kurser, träningar, tävlingar och sociala aktiviteter främjar klubben både fysisk och mental hälsa, samtidigt som gemenskap och rörelseglädje skapas.

Föreningen är öppen för alla och en mötesplats där människor kan utvecklas tillsammans med sina hundar. Kalix Kennelklubb är en värdig kandidat och nominerad till Folkhälsopriset.

Ordförande Kerstin Norqvist tar emot Folkhälsopriset 2025 å Kennelklubbens vägnar.
Ordförande Kerstin Norqvist tar emot Folkhälsopriset 2025 å Kennelklubbens vägnar

 

Hederspriset tillföll Kjell Morin. Nominerade var även Lennart Vikström och Kalix Skidklubb. Klicka för bild och motivering.

Kjell Morin är Kalix kanske största kulturpersonlighet! Med sin kreativitet och ett flera decennier långt engagemang har han berikat både kommunen och länet. Han har synts i otaliga teateruppsättningar på Vassholmen, gjort succé i Sangisrevyn och blivit folkkär som Tomten i Luleå stadspark. Som grundare av teaterföreningen Bröt byggde han en plattform för kultur som lyfte hela Kalix.

Kjells kulturella gärning är sprungen ur ett hjärta som också brinner för utveckling och föreningsliv i hembygden Sangis. Genom att sprida glädje, gemenskap och skratt på scener runt om i Norrbotten har han visat att kultur kan förändra, förena och skapa stolthet! Kjell Morin är en värdig kandidat till Årets Hederspris.

Kulturpersonligheten Kjell Morin fick årets Hederspris vid Föreningsgalan 2025.
Konferencier Reine Sundqvist gratulerar en sprudlande glad Kjell Morin till Årets Hederspris.

Stipendier

Under Föreningsgalan delade Kalix kommun även ut Årets Idrottsstipendium samt Årets Kulturstipendium:

  • Idrottstipendiet gick till Wilma Nilsson.
  • Kulturstipendiet gick till Erika Palovaara.

Föreningsgalan 2025 i bilder

Fotograf: Elisabeth Gustavsson