Gång- och cykelvägen till Björknäs herrgård och KRF står i det närmaste klar. Vägen är redan fullt upplyst och farbar, men sträckan invigs först när allt är på plats. Hör kommunens tekniske chef Per Nilsson berätta mer.
Gång- och cykelvägen till Björknäs herrgård och KRF står i det närmaste klar. Vägen är redan fullt upplyst och farbar, men sträckan invigs först när allt är på plats. Hör kommunens tekniske chef Per Nilsson berätta mer.
2019-11-29 - Tack till alla er som svarade när vi frågade om intresset för kvällsbuss från Luleå till Töre och Kalix på helgen. Vi testar både vinnaralternativet och nummer två, med start första helgen i december.
Läs mer2019-11-08 - Även om det kan ta en liten stund för brasan att ta sig så är vinsterna med att tända i toppen många. Gaserna som förångas från veden förbränns i stället för att spridas som föroreningar i luften, elden brinner jämnare och det blir mer värme per vedträ.
Läs mer2019-10-15 - Nu har centrala Kalix fått en dekoration som kan ändras efter säsong – som nu med äpplen, senare med pumpor, vid jul med röda band och så vidare. De kreativa parkarbetarna bakom dekorationen heter Linda Fredrixon och Rune Strömbäck.
Läs mer2019-10-08 - Snart är det jul igen och vi vill förstås smycka med julgranar på flera platser i kommunen. Kanske har du en ovanligt vacker, jämn, rak och stor gran som du vill bli av med?
Läs mer2019-10-07 - Vi på Samhällsbyggnadsförvaltningen har många arbeten runt om i samhället som påverkar dig som medborgare – vi vill nu bli bättre på att informera om dessa!
Läs mer2019-09-20 - Kalix kommun erbjuder en ny tjänst som innebär att du själv har möjlighet att ta fram en skalenlig karta över din tomt. Fyll i din adress och få ut ett pdf-dokument med en karta över din fastighet.
Läs mer2019-05-23 - Kalix kommun ökade under 2018 de ekologiska inköpen med 92 procent, vilket gör Kalix till årets raket i Ekomatsligan 2019.
Läs mer2019-03-22 - Du som har enskilt avlopp, vet du om det är en fungerande anläggning eller om den behöver åtgärdas? Att din avloppsanläggning är tillståndsprövad och uppfyller dagens krav på rening är ditt ansvar som fastighetsägare. Du som har ett gult eller rött avlopp bör se över detta för att inte belasta miljön i onödan.
Läs mer2019-03-21 - Norrbotten i stort har haft en ganska svag prisutveckling på fritidshus, men priserna i Kalix har ökat kraftigt. Prisökningen på 75 procent över en femårsperiod är klart högst i länet, och det är bara åtta kommuner i hela landet som haft en mer gynnsam prisutveckling på fritidshus.
Läs mer2019-01-08 - Får man kasta hundbajs i komposten? Vad gör jag om mina tunnor inte tömts? När får jag nya kompostpåsar? Här svarar vi på några av de vanligaste frågorna om avfall och återvinning.
Läs mer2018-09-26 - Rampen på Kalix Avfallsanläggning har nyligen breddats, och är numer trefilig. Därtill görs under hösten ett försök med utökade öppettider. Två lördagar – den 29 september och den 27 oktober – kommer anläggningen att vara öppen 10–14.
Läs mer2018-08-31 - Nu står den nya parkeringsplatsen vid gamla begravningsbyrån på Köpmannagatan klar
Läs mer2017-04-07 - Du som har enskilt avlopp, vet du om det är en fungerande anläggning eller om den behöver åtgärdas? Du som har ett gult eller rött avlopp bör se över detta för att inte belasta miljön i onödan.
Läs mer2018-04-19 - På västra sidan av Kalixälven bygger Kalix kommun just nu en ny pumpstation för bland annat Grytnäs, Innanbäcken och Månsbyn. Den nya pumpstationen kommer att ersätta den befintliga som varit igång i 50 år.
Läs mer2018-04-05 - Fibertillväxten i Kalix kommun tillhör de snabbaste i landet. År 2016 var 33 procent av hushållen här fiberanslutna, under fjolåret växte andelen anslutna till 57 procent. Detta enligt en kartläggning som Post- och telestyrelsen sammanställt.
Läs mer2018-04-05 - Nya tidtabeller gäller from 2018-04-03. Linjenätet och hållplatser har justerats så var uppmärksam över förändringar på DIN linje.
Läs mer2018-03-29 - Nya siffror från Svensk mäklarstatistik visar att priserna på fritidshus i Kalix har stigit med 148 procent de senaste fem åren, vilket är den näst största ökningen i landet. Stugpriserna i Norrbotten har totalt sett ökat med 30 procent under femårsperioden, vilket är över riksgenomsnittet på 24 procent.
Läs mer2017-12-21 - Kalix kommun hamnar på nionde plats i en ranking som visar hur många kvadratmeter bostadsrätt du får för en miljon kronor i olika delar av landet. Totalt ingår 163 kommuner i kartläggningen.
Läs mer2017-12-21 - Kalix kommun ser över vattenskyddet för sina vattentäkter. Nu är det klart att vattentäkterna för Kalix och Kälsjärv blir nytt vattenskyddsområde.
Läs mer2017-11-30 - Till dig som ska lämna fönster på Kalix Avfallsanläggning, Vitvattensvägen 116. Vi ber dig att ta ur eventuella persienner ur fönstren innan du kommer till avfallsanläggningen.
Läs mer2017-11-10 - Under vecka 45 besiktades en ny lekpark i Näsbyn. Parken kommer att omges av ett nytt grönområde, med promenadstråk till närliggande bostadsområden.
Läs mer2017-11-08 - I huset utmed korsningen Köpmannagatan-Kyrkogatan bedrev under många år Kalix äldsta begravningsbyrå sin verksamhet. Byggnaden som nu håller på att rivas kommer att bana väg för nya parkeringsplatser för allmänheten.
Läs mer2017-06-30 - Töreälven är en pärla till skogsälv som kanske hamnat i skuggan av de stora Natura2000- och Nationalälvarna i Norrbotten. Nu ska kommunen återställa sträckor som påverkats av flottningsrensning, vilket förhoppningsvis förbättrar miljön för fisk och andra vattenarter.
Läs mer2017-06-21 - Lekparken på Parkbältesgatan är redan färdigställd och nu står den på Videvägen på tur. På Strandängarna kompletteras den befintliga lekplatsen med ”Lilla trästaden” och Galleriatorget får ett Fia med knuff. Det här är bara några av de satsningar på lekparker som kommunen planerar framöver.
Läs mer2017-06-07 - Kalix kommun använder en SMS-tjänst för att informera om planerade eller akuta vattenavstängningar.
Läs mer2017-05-24 - Under vecka 21 invigdes Kalixbos bygge av två flerbostadshus i kvarteret Prästen. Kalix kommuns informationsansvarige Reine Sundqvist var på plats för att få veta mer.
Läs mer2017-04-13 - En sammanställning från bostadssökartjänsten Booli visar i var du får mest boyta för dina pengar. Kalix kommun ligger på sjunde plats i landet, medan Stockholm - inte otippat - är dyrast.
Läs mer2017-02-22 - Konsult- och analysföretaget Kairos Future har inom ramen för projektet Vision 2030 gjort en flytt- och boendestudie av Kalix kommun. Analysen resulterade i en rapport som presenterades på Kalix Folkets Hus den 1 februari, och nu går att läsa på kalix.se.
Läs mer