Välkommen till Kulturskolan i Kalix!
Verksamhetsidé/vision:
Kulturskolan ska vara en samlad kompetens inom estetiska ämnen. Vi ska fungera som en resurs inom kommunens gränser
Kulturskolan ansvarar och /eller samarbetar med en rad olika verksamheter
Elever inom grundskola och gymnasium får möjlighet att välja undervisning inom instrument/sång (samt möjlighet att ingå i olika ensembleformer), rock&pop, kör, dans, teater/drama, dockteater samt bild.
Framförallt läroplanens uppdrag inom musik, men även grundkurser och projekt inom dans, drama, teater, dockteater och bild. Vi jobbar på alla skolor inom den samlade skoldagen.
All undervisning inom musik, teater/drama och dans, på uppdrag av Furuhedsskolan. Främst det estetiska programmet inriktning musik.
Vi jobbar med alla elever i grundsärskolan, gymnasiesärskolan och träningsskolan i alla fyra estetiska ämnen musik, drama, dans och bild.
Vi driver en musiklinje med inriktningen artist, musiker och musiklärare. Huvudman för utbildningen är Sverigefinska folkhögskolan i Haparanda.
Kulturskolan arrangerar musik-, dans- och teaterföreställningar till kommunens elever i förskola, särskola och grundskola.
Vår kompetens står till förfogande för alla, privatpersoner, företag med flera. Vi deltar även i det kommunala kulturella arbetet samt offentligt utbud med mera.
Genom en väl planerad samverkan mellan alla dessa verksamhetr klarar Kulturskolan en mycket hög måluppfyllelse till en låg kostnad. Vi använder våra resurser, lärare, lokaler och utrustning på ett effektivt sätt till samtliga verksamheter. Vi lever väl upp till vår vision som vi satte i början av 2000-talet.