
Kalix kommun inför under April 2010 P-skiva i Kalix centrum på tidsbegränsade parkeringsplatser. P-skiva är ett enkelt, effektivt och väl beprövat sätt med goda resultat i många städer för att upplåta fri parkering under begränsade tidsperioder, oftast 2 timmar under de tider som butiker håller öppet.
Se en skiss på området här
Platserna med P-skiva är skyltade med tilläggsskylt ”P-skiva” och det finns flera enkla sätt att parkera fritt under den tidsperiod som anges på skyltningen.
1. Använd Kalix P-skiva som du hämtar gratis på kommunförvaltningen, turistbyrån i Gallerian eller i någon av butikerna kring centrum. Andra varianter av P-skivor går också bra.
2. Ange den tid du anlänt på ett papper och sätt i vindrutan. Detta är också giltigt.
De gator som berörs är Köpmannagatan, Lejonsgatan, Nygatan, Strandgatan och Torggatan. Även Gallerians parkeringar kommer att använda P-skiva.
P-skiva infördes under April 2010.
