Ansökningstiden har gått ut för i år!
Utställningsperioden för blomlådor är som vanligt 15 maj- 15 september. Ansökningstiden för utplacering 2011 är fram till den 13 maj, efter det kommer inga nya anmälningar att tas emot. Ansökningsformulär hittar du i vänstermenyn fram till 13 maj. Det går dock bra efter detta att förhandsanmäla intresse för 2012 och få en ny möjlighet nästa år. Detta pga att arbeten måste planeras i förväg, utmarkering av lägen göras på plats, beställningar av reflexer mm. Gör det genom att skicka uppgifter till trafik@kalix.se
Blomlådor på gatan sommartid är ett effektivt sätt att ge signaler till bilisterna att sänka hastigheten. Det är även ett sätt för de boende att själva kunna påverka trafiksituationen på sin gata.
Tillstånd för att ställa ut blomlådor ska sökas varje år hos kommunen och gäller från
15 maj-15 september.
Eftersom kommunen är väghållare på de kommunala vägarna är det på kommunens ansvar att farthinder i form av blomlådor är väl utmärkta och enhetliga. För att få tillstånd som privatperson att ställa ut blomlådor krävs att det regelverk som kommunen satt upp följs noga. I annat fall kan man fråntas tillståndet. Läs mer under regler till vänster.
Publicerad 2009-02-18 av trafik@kalix.se