hem
Skriv ut sidan Tipsa någon om denna sida Visa innehållsstruktur för webbplatsen Lista A till Ö Hör våra sidor läsas upp
Snabbsökning
 

55 miljoner till Kalixprojekt




När strukturfondspartnerskapet i övre Norrland torsdag den 17 juni prioriterade vilka nya projekt som ska beviljas EU-medel ur den regionala samt den sociala fonden, tilldelades tre projekt i Kalix pengar. Sammanlagt är det 55 miljoner kronor kommer kommunen tillgodo.

Det högst prioriterade projektet är muddringen av farleden Karlsborgs hamn. Den "nya" farleden ska överstiga åtta meters djup, för att tillåta större fartyg samt isbrytning vintertid.

Partnerskapet går in med 33 miljoner kronor i projektet, som sammanlagt kommer att kosta cirka 80 miljoner kronor.

Strandängarna utvecklas

Den vidare satsningen på Strandängarna i Kalix beviljades 17,4 miljoner kronor i eu-medel, vilket motsvarar ungefär hälften av totalkostnaden. Tanken är att förvandla platsen till ett besökscentra med bad, allaktivitetsområde och ett scenområde med plats för konserter. Hela bygget beräknas vara klart om två till tre år, Strandängsbadet invigs dock redan söndag den 4 juli.

Attraktivare motorstadion

En upprustning och utveckling av Kalix motorstadion är planerad, och går under projektnamnet Xtreme events Scandinavia. Drömmen är att kunna genomföra Europatävlingar på stadion. Projektet tilldelas 4,7 miljoner i eu-medel.

 

Bookmark and Share

Publicerad 2010-07-01 av Johnny Strömbäck



Aktuellt