hem
Skriv ut sidan Tipsa någon om denna sida Visa innehållsstruktur för webbplatsen Lista A till Ö Hör våra sidor läsas upp
Snabbsökning
 

Nu startar markarbetena på Strandängarna



I dagarna börjar markentreprenörerna arbeta med grunden för pooler och byggnader på Kalix nya turistområde Strandängarna. Samtidigt börjar Vägverket bygga om E4:an förbi Kalix centrum.

Turistsatsningen på Strandängarna kommer att innefatta trivsel- och rekreationsområden, parkeringar samt bad- och poolanläggningar. Målet är att anläggningen ska vara klar den 30 juni och att första gästerna ska kunna tas emot redan till sommaren.

Viktig del i turiststrategi

- Den här nya turistanläggningen blir en viktig del i vår strategi att utveckla turismen i Kalix inom destinationen Heart of Lapland. Den kommer att bli ytterligare en anledning att besöka Kalix, på samma sätt som övriga turistattraktioner i kommunen redan är idag, säger Robert Forsberg (s), kommunalråd i Kalix och fortsätter:

- På så sätt hjälper den till att stärka Kalix som som resmål, den hjälper handeln, hotellnäringen och övriga turistentreprenörer så att vi tillsammans kan göra Kalix till en attraktiv ort att besöka. Och anläggningen kommer att vara igång både sommar och vinter.

Schaktning och pålning börjar nu

Generalentreprenör för anläggningarna är HÖ Allbygg.
- Vi börjar med att schakta ur marken och påla. Efter det kommer vi att gjuta husgrunder och bassänger, säger Peter Fahlblom, VD för HÖ Allbygg.

- Egentligen är det en idealisk tidpunkt att börja gräva just nu eftersom marken har bättre bärighet när den är frusen, säger Jan Boman, extern projektledare som företräder arkitektkontoret MAF i Luleå.

Lättare ta sig ner på Strandängarna

Framkomligheten och trafiksäkerheten är idag inte tillfredställande på E4 förbi Kalix centrum. I nästa vecka startar arbetet med att förbättra trafiksituationen bland annat genom att bygga två cirkulationsplatser och en gång- och cykeltunnel. Här sker ett samarbete mellan Vägverket och Kalix kommun. Nya nedfarter mot Strandängarna kommer att göra hela området mer lättillgängligt och är en viktig bit i arbetet.

Som entreprenör för markarbetena anlitas Skanska som också fungerar som huvudentreprenör för Vägverkets arbeten med E4.

 

Läs mer om turistsatsningen på www.kalix.se/strandängarna


Bilden: Kommunalråd Robert Forsberg intervjuas av SR Norrbottens Reine Sundkvist. I bakgrunden Karl-Axel Bergström, teknisk chef.

 

Bookmark and Share

Publicerad 2010-03-16 av Jenny Hakeberg



Aktuellt

Arkiverade nyheter