hem
Skriv ut sidan Tipsa någon om denna sida Visa innehållsstruktur för webbplatsen Lista A till Ö Hör våra sidor läsas upp
Snabbsökning
 

Grattis, alla Kalixbor som skördar framgångar i OS, VM och NM!



Idrottsmedaljerna regnar över Kalix och våra idrottsförmågor just nu.

Sverige gjorde i detta OS sitt bästa resultat hittills i längdåkning.

Kalixbon Joakim Abrahamsson är en av två förbundskaptener som "skapat en harmoni och glädje i ett landslag som för bara några år sedan präglades av konflikter", skriver Sveriges Radio på sin hemsida.

Lars Öberg, också från Kalix, var med i vallateamet som såg till att åkarnas skidor bar fram till två individuella och ett lagguld, två silvermedaljer och två bronsmedaljer.

Ungdomsåkare på frammarch

Kalix skidklubb fortsätter att producera framtidsnamn inom längdåkningen: Under USM blev Simon Öberg svensk mästare i sprint H16 och tog silver i distansklassen. Klubben representerades också av Helena Lundkvist.Läs mer här.

Guldspelare inom bandyn

Guld blev det också till bandyspelaren Lina Bergeskans-Tano, Kalix/Karlsborg, när hon i helgen var med och vann NM i bandy för flickor 17, som gick av stapeln i Nora. Läs mer om resultaten här.

Och inte nog med det: För en månad sen blev Emil Wiklund, Kalix Bandy, en av målgörarna när P19- landslaget vann VM i Uljanovsk i Ryssland. 

 

Grattis till er allihop!

Bookmark and Share

Publicerad 2010-03-01 av Jenny Hakeberg



Aktuellt